EESTI IDAMAISE TANTSU KODA

Kõhutantsu ajalugu:

Milline on ehtne kõhutants?


Kõhutantsu ajalugu ja harrastus Eestis
Sandra Vokk

Kuna kõhutantsu harrastatakse ka väljaspool selle pärimuskultuure ja mitte tingimata pärimust jäljendades, on hakatud küsima, milline on “ehtne” kõhutants ning kes ja kuidas seda peaks tantsima. Palestiina päritolu ameerika kolumnist Randa Jarrar kritiseerib artiklis “Miks ma ei seedi valgete naiste kõhutantsu” teravalt lääne naisi araabia pärimustantsude võõrandamise pärast: 

“Araabia naised ei ole anumad, millesse valged naised saavad end valada ja ära kaduda; me pole käevõrud ega silmapliiatsid ega väiksed kulinad puusadel. Me oleme inimesed. See tantsuvorm on algselt meie oma.”[1]

Sageli vastandatakse Lähis-Ida folkloori kui autentset ja kabaree- või showkõhutantsu kui ebaautentset kõhutantsu. Paraku võivad ka nn folkloorsed tantsud osutuda mõne autoriteetse koreograafi või tuntud tantsija tõlgendusteks sellest, mis on “ehtne”.[1] R. Jarrar, "Why I can't stand white belly dancers", Salon [veebileht], 5. märts 2014, https://www.salon.com/2014/03/04/why_i_cant_stand_white_belly_dancers/ (vaadatud 4.06.2020)


NB! Artikkel on kaitstud autoriõigustega ja selle kasutamine on lubatud vaid autori loal. Akadeemilistes tekstides on artiklit lubatud kasutada sellele nõuetekohaselt viidates.

Järgmine >> Riiklikud rahvatantsuansamblid

Eelmine << Kõhutants 20. sajandil

Sisukord